Тема цієї зустрічі — загадковий персонаж на ім’я Роз Селяві (Rrose Sélavy), яку аж занадто часто називають «жіночим альтер его» Марселя Дюшана.
Коротка біографічна довідка:
«Народилася» в 1920 році. Батько Марсель Дюшан, мати невідома. Функції акушера виконував друг Дюшана, художник і фотограф Ман Рей. Ім’я при народженні: Rose Sélavy. Через рік після свого народження, тобто рівно сто років назад змінила ім’я на Rrose. Професійна діяльність: художник, письменник, видавець, арт критик, власник авторських прав, меценат, продюсер тощо. Не даремно кажуть «на віку, як на довгій ниві».
Найдорожчим твором Марселя Дюшана, що будь-коли був проданий на аукціонних торгах є на сьогодні порожній флакон від парфумів фірми Ріго прикрашений саморобною етикеткою з її портретом та ініціалами. Над етикеткою попрацювали і сам Марсель Дюшан (автор концепції, виконавець та фотомодель), і його друг Ман Рей (фотозйомка, фотомонтаж, текстове оформлення). Добре попрацювали, бо на аукціоні Christie’s, що відбувся в Парижі у лютому 2009 року за цю порожню пляшку заплатили $11,5 млн. Факт, що попереднім власником цього флакону був сам Ів Сен Лоран, лише підігрівало торги. Але про це ми говорити не будемо.
А от про те які наслідки викликала поява цієї жінки на теренах мистецтва, а також про семантичні й історичні алюзії приховані як в імені Rrose Sélavy так і в назві зазначеного на флаконі вигаданого аромату Belle Haleine — «прекрасний подих» ми поговоримо детально. А ще про поезію Шекспіра та Гертруди Стайн, абетку для носа, сир із запахом кросовок Девіда Бекгема та майже невідомий в Україні напрям сучасного мистецтва — olfactory art.