Group 2
Реєстрація
 

Купити за 1000 грн.
Переглядів: 4715

ХХ століття: канон і поза каноном

КУРС СКЛАДАЄТЬСЯ З 9 ЛЕКЦІЙ


Кожна розповідає про життя і творчість одного письменникаРедьярд Кіплінг


Як Ред’ярд Кіплінґ знадобився українцям під час Майдану та війни? Що ще він написав, окрім «Мауглі»? Та чому Кіплінґ — ледь не найпопулярніший письменник Великобританії кінця ХІХ століття?


У цій лекції все про цікаві деталі творчості найконтроверсійнішої постаті англійської літератури початку ХХІ-го століття. Про реаліста, містика, казкаря, філософа, ідеолога, ну, і просто генія Кіплінґа.
Гілберт Кіт Честертон


«Я ніколи не ставився серйозно до себе, але завжди — до своїх поглядів» — як вам така життєва позиція? 


Так сам про себе казав той, чиї погляди викликають нині лише відразу або залишаються гласом розуму в божевільному світі. Той, хто вважав себе «просто журналістом», а зараз його прихильники прагнуть, аби його канонізував Святий Престол. Це — Гілберт Кіт Честертон — людина, яка розмовляла притчами і парадоксами, бо «парадокс — це істина, яка стала на голову, аби на неї звернули увагу».
Хорхе Луїс Борхес


29 квітня 1936 року сталася подія, котру ніхто не помітив: у Буенос-Айресі вийшла книжка маловідомого письменника Хорхе Луїса Борхеса «Історія вічності», а в ній — оповідання «Наближення до Альмотасима». Із накладу в триста примірників продали тридцять сім.


Так почався постмодернізм — і ми досі живемо у ньому.


— Як влаштовано Вавилонську бібліотеку?

— Чому всі безсмертні тотожні один одному?

— Що таке «китайська класифікація тварин»?

— Яке значення вона має для сучасної гуманітаристики? 

— І, зрештою, чому Борхесу не дали Нобелівку?
Умберто Еко


Є бібліотека, але ми ніколи не дізнаємося, як у ній знайти потрібну книжку. Є маятник, існування якого означає, що є Абсолютна Точка, проте вона може бути в будь-якому місці, тож маятник бреше. Є царство пресвітера Іоанна далеко на Сході, але розповідь про нього — вигадка від початку до кінця.


Єдиної правдивої інтерпретації тексту (тобто інтерпретації світу) не існує — проте ми можемо сказати, які інтерпретації точно хибні. Ми не сформулюємо універсальну істину, проте, можливо, навчимо її сміятись. Ми не вигадаємо універсальну мову — але простежимо, як інші намагалися це зробити.


Ось чому присвятив життя Умберто Еко.
Джон Краулі


Джон Краулі — це, мабуть, найменш відомий з нині живих великих письменників. 


— Автор чарівної казки, що поєднала Шекспіра з Керроллом (і трохи — з Набоковим і Гарсіа Маркесом). 

— Людина, котра чверть століття розповідала історію країни, якої ніколи не було — Египту, не Єгипту. 

— Автор роману, який так і не написав лорд Байрон. 

— Дослідник великих і малих янголів. Американський письменник Джон Краулі.
Дж. Р. Р. Толкін


У цій лекції про образи, які спочатку були яскраві, але не дуже зрозумілі, про вигадані мови і нарешті про світ як історичне тло, на якому мови можуть розвиватись. 


Ця розмова — про те: 


— як виникло та змінювалось Середзем`я

— чому «Володаря Перснів», де Бог згадується аж двічі, автор називав «католицькою книгою»

— і як Толкін навіть короля Артура зміг прив’язати до своєї міфології.
Вільям Фолкнер


Вільям Фолкнер — один із найбільш похмурих американських письменників і, одночасно, один із найкращих американських гумористів. Тези від Михайла Назаренка на цю лекцію: 


— «Шматок землі розміром з поштову марку» стає простором для міфів і біблійних притч. 

— Романи про те, «як у них негрів лінчують», перетворюються на оповіді про безодні людської душі. 

— Понад півсотні творів складаються в сагу про півтора століття самотності — або про історію людства взагалі. 


Цикл ХХ століття: канон і поза каноном — це новий погляд на добре відомих письменників, чиї твори досі вражають навіть вибагливого читача.
Володимир Набоков


Якщо ти досі думаєш, що Набоков — це тільки Лоліта, ця лекція для тебе. Це занурення у лабіринти романів та оповідань Володимира Набокова, що ведуть до таємниці, яку не можна висловити. Точніше, вони і є таємницею.


«Є кілька галузей, де мої знання дозволяють мені бути експертом: певні види метеликів, Пушкін, мистецтво гри в шахи, переклад з англійської, російської, французької та навпаки, гра слів, романи, безсоння та безсмертя», — казав Володимир Набоков. А коли його спитали, чи вірить він у Бога, то отримали відповідь: «Я знаю більше, ніж те, що можу висловити. Але й те я не міг би висловити, якби не знав більшого».
Террі Пратчетт


Дискосвіт виник, бо порівняно молодий письменник Террі Пратчетт хотів посміятися над усіма штампами фентезі, які накопичилися на початок 1980-х років. Не одразу Диск перетворився на «дзеркало усіх світів» і передовсім — нашого. 


Етика і політика, міф і релігія — про все це в постмодерністську добу можна говорити цілком серйозно, якщо тільки додати пару драконів, відьом і вампірів. Такі книжки критики зазвичай не зараховують до «літератури», але Пратчетт, сучасний спадкоємець Діккенса і Честертона, змусив їх це зробити. Бо іншого такого — немає.


Хто він — Террі Пратчетт?
Зворотний бік письменників. Піраміда поколінь і вплив авторів один на одного. Лекції курсу ХХ століття: канон і поза каноном — це знакові імена та історії, про які ніколи не розповідали в школі.


Це — розмови про те, як виникло й змінювалося Середзем’я, і як Толкін навіть короля Артура зміг прив’язати до своєї міфології. Про те, як один із найпохмуріших американських письменників виявляється водночас одним із найкращих американських гумористів. Про те, як влаштовано Вавилонську бібліотеку, чому всі безсмертні тотожні один одному, що таке «китайська класифікація тварин» і яке значення вона має для сучасної гуманітаристики. І, зрештою, чому Борхесу не дали Нобелівку.


Про те, що ми не сформулюємо універсальну істину, але, можливо, навчимо її сміятись. Ми не вигадаємо універсальну мову — але простежимо, як інші намагалися це зробити. Про дослідника великих і малих янголів, американського письменника Джона Краулі. І нарешті, про Пратчетта, сучасного спадкоємиця Діккенса і Честертона. 


АВТОР КУРСУ  філолог Михайло Назаренко. 


КУРАТОР І АВТОР ІДЕЇ  засновник і головний редактор видання Kyiv Daily, Віка Федоріна.Зареєструйтесь або увійдіть, щоб додати коментар
Tamara Eidelman
субота, 15 травня 2021

Мій фаворит серед письменників - Борхес. Вже дуже давно. І після лекції тут я ще раз переконалася, що не дарма.

Nicolas Fairford
неділя, 16 травня 2021

У нього виникло відчуття, що слід позбутися всього цього: віднині він належав новому світові, вільному від минулого, теперішнього й майбутнього... Люблю його His End And His Beginning

Radhi Devlukia
понеділок, 24 травня 2021

хочу продовження лекцій!

Alexey Kushnarenko
понеділок, 24 травня 2021

В слове "литература" есть РА и это уже много значит! Как можно игнорировать свет, силу и высокую речь, вложенную сюда. Не просто так нам все эти слова достались от предков. Подсказки в них!

Sergey Mezanin
понеділок, 7 червня 2021

надо больше читать, да...